Lokum od spółki dla menedżera nie zawsze z PIT
Przychód z nieodpłatnych świadczeń w postaci darmowego mieszkania dla członka zarządu powstaje wyłącznie w przypadku uzyskania przez niego realnego przysporzenia. Warunkiem tego będzie możliwość przypisania wymiernej, skonkretyzowanej korzyści.
Sprawa dotyczyła obowiązków płatnika, związanych udostępnieniem członkom zarządu mieszkania służbowego. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że w związku z wejściem w życie ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, podpisała z członkami zarządu umowę o świadczenie usług zarządzania. Członkowie zarządu wykonują swoje obowiązki w różnych miejscach. Część z nich zmuszona jest do częstych przyjazdów do siedziby spółki.
Ponieważ wymagana jest ich pełna dyspozycyjność podczas pełnienia obowiązków służbowych, w celu ograniczenia wydatków na noclegi w hotelach spółka wynajęła mieszkanie dla celów służbowych. Może z niego korzystać członek zarządu na czas wykonywania obowiązków służbowych. We wniosku spółka szczegółowo opisała zasady korzystania z mieszkania i zapytała, czy ciążą na niej obowiązki płatnika z tytułu nieodpłatnego udostępniania członkom zarządu wynajętego przez nią mieszkania służbowego.
Fiskus odpowiedział, że tak. Wyjaśnił, że pojęcie nieodpłatnego świadczenia dla celów podatkowych ma szeroki zakres i należy przez nie rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta